Nasze doświadczenia

DOŚWIADCZENIA Z GLINĄ

Od czasu kiedy poznałem dziewczynę, która w 2004 roku stała się moją żoną planowałem budowę domu. Wspólne rozmowy, już po ślubie, określiły oczekiwania i do nich dopasowaliśmy pomysł budowy domu z gliny i słomy w technologii gliny lekkiej, czyli bloczków gliny zmieszanej ze słomą, które schną na słońcu i wypełniają drewnianą konstrukcję budynku.

Pierwsze warsztaty to rok 2008 – niezapomniane trzy dni u Wojciecha Brzeskiego – zdjęcia. Filozofia i podejście do budowy Pana Wojciecha utwierdziło mnie w przekonaniu podjęcia najlepszej decyzji. Literatury polskojęzycznej nie było wtedy dużo, posiłkowałem się więc angielską i niemiecką.

Do roku 2012 kiedy rozpoczęła się budowę naszego domu uczestniczyłem w kilkunastu warsztatach lub spotkaniach na budowach domów z gliny i słomy. Były to między innymi warsztaty w Ekocentrum ICPPC w Stryszowie gdzie miałem zaszczyt poznać i posłuchać wykładu Pana Macieja Chyły oraz praca przy budowie domu według projektu Wojciecha Brzeskiego w miejscowości Klępiny – zdjęcia.

Przyjaźń z Bartkiem – właścicielem domu w Klepinach i jego doświadczenia okazały się bezcenne przy budowie naszego domu, a wnioskami z budowy dwóch domów podzieliliśmy się w trakcie 5 Konwentu Wiedzy Alternatywnej w lutym 2016 roku [ Konwent ]

Podążając wybraną drogą w trakcie 6 konwentu Wiedzy Alternatywnej w sierpniu 2016 roku Stowarzyszenie Zielona Latarnia poza prezentacją prowadzoną przez Roksanę i Arkadiusza Radomskich przeprowadziła krótkie warsztaty z tynkowania gliną [ warsztaty ]

–  i zdjęcia.

W ramach działalności edukacyjnej w obszarze budownictwa z gliny w czerwcu 2016 roku wspólnie z Mariuszem Lewandowskim Stowarzyszenie Zielona Latarnia zorganizowała dwudniowe warsztaty tynkowania gliną podczas których uczestnicy nauczyli się badać  glinę, przygotować zaprawy i podłoża oraz nakładać i wykańczać  wszystkie warstwy tynku glinianego. Obecnie na ścianach domu z bali – w miejscu warsztatów  prezentuje się piękny tynk gliniany położony w lipcu w trakcie kolejnych warsztatów. – zdjęcia.

Bardzo ciekawym doświadczeniem było także uczestnictwo w warsztatach budowy z gliny ścianek działowych w Koronczarni w czerwcu 2016 roku

Długo by wymieniać inne doświadczenia z budownictwem glinianym i również te na których realizacje zabrakło czasu i te, które są w naszych głowach i będą realizowane w najbliższej przyszłości. Z radością planujemy następne warsztaty i realizacje. Kto raz poczuł zapach mokrej gliny mieszanej ze słomą i zapadł w twardy sen po dniu pracy otoczony gliną będzie chciał tak żyć.  Zapraszamy. Opowiadamy o wszystkich naszych doświadczeniach – także o popełnionych błędach, pozwalamy wszystko zrobić samemu i co najważniejsze sami mieszkamy w takich domach.