Dlaczego glina

Potrzeba i marzenie stworzenia dla siebie i najbliższych miejsca, które będzie nie tylko budynkiem, ale domem rodzinnym w którym nasze dzieci i my będziemy spędzać większość czasu z dala od miejskiego hałasu, ciesząc się zdrowym i czystym powietrzem zarówno na podwórku jak i wewnątrz domu, spełniły się w maju 2015 roku. Wtedy z rodziną zamieszkaliśmy w naszym domu z gliny i słomy.

Efekt przerósł nasze oczekiwania. Wszystkie trudy budowy zostały zastąpione radością, zdrowiem, spokojnym snem, zdrowym mikroklimatem. Nasza ocena zalet gliny oparta na doświadczeniu życia w takim domu to:

Mikroklimat

Rozumiany nie tylko jako temperatura i wilgotność, ale również jako ruch powietrza, jego jakość, świeżość i najlepsze dla człowieka zestawienie tych wszystkich parametrów regulowanych naturalnie, bez kilkudziesięciu czujników, które trzeba ustawiać, serwisować i płacić…

Akumulacja ciepła

w masie glinianej, która sprawia, że dom naturalnie reguluje temperaturę i jej wahania

Neutralizacja szkodliwych związków, zapachów

dzięki właściwościom głównego składnika gliny – iłów w służbie zdrowia gospodarzy

Neutralizacja szkodliwego promieniowania

którym jesteśmy otoczeni na co dzień wyposażając nasze domy w coraz więcej różnego rodzaju urządzeń, sprzętów, gadżetów

Nadzieja dla alergików

Bo powietrze, którym oddychamy to jeden z najważniejszych czynników naszego zdrowia

Małe zużycie energii przy produkcji materiałów i naturalny powrót do środowiska

Bo chcemy zostawić dzieciom Ziemię w stanie chociaż nie gorszym niż sami na nią przyszliśmy

Okazało się jednak, że zdobywana od przez kilka lat wiedza i doświadczenie, uczestnictwo w wielu warsztatach, lektura dostępnych publikacji, uczestnictwo w innych budowach nie ustrzegło nas przed błędami wynikającymi z braku fachowców znających się na materii i jednocześnie dostępnych dla naszego portfela. A zaufanie w kwestii doświadczenia tych co byli okazało się błędem.

Dlatego postanowiliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami i mówić nie tylko o zaletach domów z gliny i słomy, ale też o błędach, które można popełnić, a których naprawa może okazać się czaso i pracochłonna. Doszliśmy również do wniosku, że glina jako najlepszy materiał budowlany dla człowieka, wspaniale poprawia mikroklimat w domach zbudowanych w innych technologiach jeżeli użyjemy jej do tynkowania. A tynki gliniane mają bardzo szerokie zastosowanie. Podpowiemy jak je zrobić i położyć samemu, aby cieszyć się zdrowiem w swoim domu